dieta,  zdrowie

Zostań dumnym roślinożercą!


Pan Janek, choć od roku nie był wstanie wstać z łóżka, był zapalonym ogrodnikiem. Przez całą wiosnę parapet jego okna szczelnie wypełniały sadzonki obłędnie pachnących pomidorów. Wygrzewały się zwykle w porannym słońcu. Kiedy przyszedł odpowiedni czas, pomidory zamieszkały w ogrodzie. Pan Jan każdego dnia osobiście nadzorował ich uprawę oglądając je na zdjęciach zrobionych telefonem komórkowym przez córkę. Był szczęśliwy, że pięknie rosną. Bardzo.

Kiedy szukamy odpowiedzi jak dobrze się zestarzeć, lub co jeść, żeby długo żyć odpowiedzi nie trzeba szukać za daleko. Trochę ruchu na świeżym powietrzu, pełne wartości odżywczych,  mało kaloryczne i świeże jedzenie  oraz  odrobina relaksu to odpowiedz na te pytania.  
Uprawiać można warzywa w ogrodzie, na balkonie, nawet w doniczce na oknie. Mini- szklarnie, donice, pojemniki na kiełki. Codzienny mały trud i radość. Lek na samotność i poczucie sprawczości. Kontakt z naturą.

W diecie każdego dnia powinno znaleźć się co najmniej pół kilograma warzyw.

Jedzenie warzyw chroni przed rozwojem miażdżycy, nadciśnienia, cukrzycy, spowalnia starzenie i działa przeciwnowotworowo.
Zmniejsza ryzyko rozwoju otyłości, korzystnie wpływa na perystaltykę jelit.

Warzywa zawierają nie tylko witaminy i mikroelementy, ale też szereg związków chemicznych chroniących nasz materiał genetyczny przed uszkodzeniem.

Szczególnie wartościowe są warzywa świeże, zwłaszcza w kolorze zielonym, ciemnoczerwonym i fioletowym, zwykle są pełne witamin i zawierają substancje wymiatające wolne rodniki.  

Zostań dumnym roślinożercą!  Warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *