zdrowie

Znużenie i przemęczenie. Nie tylko przedświąteczne.

Zwykle poszukujemy przyczyny znużenia i przemęczenia w codzienności. Współczesny świat ze swoją technologią gna do przodu, a my za nim. Stale dostępni, stale w gotowości.  Opieka nad osobą starszą, schorowaną to praca na 3 etaty. Stałe zaspokajanie potrzeb, monitorowanie stanu zdrowia, podawanie leków, dbanie o otoczenie Chorego. Dzień za dniem taki sam. 

Wypalenie opieką, którą obciąża opiekuna fizycznie i psychicznie nie jest jedyną przyczyną poczucia zmęczenia i znużenia. Należy pamiętać, że występuje również w obrazie depresji, przedłużającej się żałoby, przewlekłej reakcji na stres. 

Znużenie i zmęczenie występuje również w chorobach endokrynologicznych: zarówno w nadczynności jak i niedoczynności tarczycy, zaburzeniach funkcji przysadki, nadnerczy. 

Obecna jest w przypadku niskiego ciśnienia tętniczego, w niedokrwistości. Jest też typowym objawem występującym w niewydolnościach narządowych – głównie serca, wątroby, nerek, oraz  w chorobach reumatycznych. Jest obecne również w przypadku przewlekłych zakażeń lub wysokich wartości cukru we krwi. 

Jeżeli dopadło Cię ogromne zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku i utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, warto poszukać przyczyny tego stanu. Nie daj się chronicznemu zmęczeniu. 

Żyj.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *