
Znużenie i przemęczenie. Nie tylko przedświąteczne.
Zwykle poszukujemy przyczyny znużenia i przemęczenia w codzienności. Współczesny świat ze swoją technologią gna do przodu, a my za nim. Stale dostępni, stale w gotowości. Opieka nad osobą starszą, schorowaną to praca na 3 etaty. Stałe zaspokajanie potrzeb, monitorowanie stanu zdrowia, podawanie leków, dbanie o otoczenie Chorego. Dzień za dniem taki sam.
Wypalenie opieką, którą obciąża opiekuna fizycznie i psychicznie nie jest jedyną przyczyną poczucia zmęczenia i znużenia. Należy pamiętać, że występuje również w obrazie depresji, przedłużającej się żałoby, przewlekłej reakcji na stres.
Znużenie i zmęczenie występuje również w chorobach endokrynologicznych: zarówno w nadczynności jak i niedoczynności tarczycy, zaburzeniach funkcji przysadki, nadnerczy.
Obecna jest w przypadku niskiego ciśnienia tętniczego, w niedokrwistości. Jest też typowym objawem występującym w niewydolnościach narządowych – głównie serca, wątroby, nerek, oraz w chorobach reumatycznych. Jest obecne również w przypadku przewlekłych zakażeń lub wysokich wartości cukru we krwi.
Jeżeli dopadło Cię ogromne zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku i utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, warto poszukać przyczyny tego stanu. Nie daj się chronicznemu zmęczeniu.
Żyj.
Może Ci się spodobać

Niekończąca się przygoda
25 stycznia 2022
Oddziałowa. Ma tę moc.
18 lipca 2021