geriatria,  zdrowie

Złapać łyk powietrza i żyć.

Starsza Pani kochała gotować, ale z powodu narastającej duszności coraz częściej traciła oddech i nie była w stanie piec ciasta. Bardzo ją to przygnębiało.

Starszy Pan bił się z myślami, czy musi sprzedać gospodarstwo, ponieważ z powodu utraty tchu nie był wstanie wyprowadzać z zagrody swoje owce.

Kolejny senior obawiał się, że z powodu duszności, już nigdy nie pójdzie na grzyby.

Co zmieniło ich życie diametralnie? Nauczyli się poprawnie przyjmować leki wziewne. Był to istotny element  terapii zarówno astmy jaki i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP).

Z wiekiem zmniejsza się pojemność życiowa płuc. Ściana klatki piersiowej staje się sztywniejsza, mięśnie  klatki piersiowej są mniej sprawne i w trakcie zaostrzenia choroby płuc lub w przebiegu zapalenia płuc, układ oddechowy gorzej radzi sobie z obciążeniem normalną pracą. Główną przyczyną chorób układu oddechowego jest palenie tytoniu, smog i zanieczyszczenie powietrza.

Nigdy nie jest za późno, by przestać palić papierosy, tytoń. Wpływa  to korzystnie na organizm każdego człowieka. W każdej porcji dymu nikotynowego jest 40 tysięcy substancji toksycznych z czego 4 tysiące są rakotwórcze. Trują każdą komórkę, trują też innych, narażonych na dym tytoniowy.

Starsza Pani po udzieleniu instrukcji i prezentacji przyjmowała wziewy na astmę i w kolejnych dniach pojawiła się z pysznym sernikiem. Uradowana, że może robić to co kocha najbardziej.Grzybiarz i rolnik wrócili do swoich zajęć. 

Przyjmowanie poprawne leków daje wolność, samodzielność i czyni zdrowszym. Regularne przyjmowanie leków umożliwia często normalne życie, mimo choroby. Cukrzyca, nadciśnienie to najczęściej nieodpowiednio leczone choroby przez Polaków. 

Codziennie wybieramy jak będziemy żyć jutro. Jutro, jest dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *