
Witamina B12 witaminą sprawności.
“Nie wystarczy mieć sprawny umysł, trzeba go jeszcze dobrze używać.” Kartezjusz
A do prawidłowej funkcji mózgu niezbędne jest dostarczanie w diecie witaminy B12.
Witamina B12 to witamina sprawności.
Jej niedobór objawia się pogorszeniem sprawności umysłowej, obniżonym nastrojem, drażliwością, pogorszeniem sprawności chodu i większym ryzykiem upadków. Do złotego standardu w geriatrii należy oznaczanie jej stężenia raz do roku u każdej osoby po 60 roku życia.
Z wiekiem sprawność przewodu pokarmowego do wchłaniania niektórych substancji odżywczych może stać się nieefektywna. Niedobór czynnika Castle’a, który pozwala na przekazanie witaminy B12 ze światła przewodu pokarmowego do krwi krążącej w naczyniach krwionośnych, jest często odpowiedzialny za niedobory witaminy w organizmie. Podobnie jak brak witaminy B12 w diecie. Jest też szereg leków, które mogą wpływać na jej metabolizm.
Do objawów niedoboru witaminy B12 należy między innymi: osłabienie, zawroty głowy, utrata apetytu, zaburzenia pracy jelit,
parestezje (mrowienie, drętwienie) rąk i nóg, kłucie opuszek palców stóp, niestabilność chodu, osłabienie wzroku, łagodne zaburzenia pamięci, obniżony nastrój i niepokój.
Czasem obecny jest objaw Lhermitte’a – uczucie prądu przechodzącego wzdłuż kręgosłupa przy pochylaniu głowy do przodu. Objawy neurologiczne wynikają
z demielinizacji nerwów rdzenia kręgowego oraz kory mózgowej. Często niedoborowi witaminy B12 towarzyszy również niedobór kwasu foliowego.
Witaminę B12 można znaleźć głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, tj. mięsie, rybach, mleku, jajach, serach, wędlinach. Cennym źródłem tej witaminy są ryby: szczupaki, śledzie, pstrągi czy makrele, oraz mięso królika. Dobrym źródłem witaminy B12 są drożdże spożywcze.
W produktach roślinnych kobalamina, czyli witamina B, praktycznie nie występuje.
U osób, które nie wchłaniają witaminy B12 (po resekcji żołądka, w poważnych chorobach jelit, lub u osób nie produkujących czynnika Castle’a) konieczne jest podawanie witaminy domięśniowo pod kontrolą lekarza.
Jedz ryby co najmniej dwa, trzy razy tygodniowo.
Zadbaj o odżywienie mózgu.

Złapać łyk powietrza i żyć.
Może Ci się spodobać

Zapiski, zapiski.
1 października 2020
Jestem z siebie dumna.
1 sierpnia 2020