geriatria,  zdrowie

Sprawy intymne, a kwestia wieku.

Z wiekiem wiele się zmienia.

Nie jest to jednak post o seksie po 60-tce. Choć mam pewne naciski czytelników w tej kwestii.

Tak jak starzeje się skóra, mięśnie czy kości, tak starzeje się układ moczowy, w tym nerki.

Kora nerek staje się węższa, nerki gorzej radzą sobie z zagęszczaniem i rozcieńczania moczu, co zwiększa istotnie ryzyko zaburzeń wodno-elektrolitowych w przypadku odwodnienia i przegrzania. Nerki też łatwiej tracą elektrolity i bardziej są podatne na działanie leków, suplementów diety i toksyn.  

Nerki pracują dzielnie całe życie. Potrafią przefiltrować nawet 360 litrów płynów dziennie. 

Przyjmowanie co najmniej 5-6 szklanek wody/płynów dziennie umożliwia ich poprawną pracę. Umożliwia usuwanie toksyn z organizmu.

Niestety większość znanych mi 80 latków nie czuje pragnienia i pije średnio 500-700 ml wody dziennie!

Z wiekiem częściej korzysta się z toalety, ponieważ zmienia się funkcja mięśni obsługujących pęcherz moczowy. Zamiast oddawać mocz co 3-4 godziny, osoby starsze robią to co 2-3 godziny, czyli zdolność do przekraczania bariery czasowej wstrzymywania mikcji jest ograniczona. Również w nocy osoby starsze oddają 1-2 razy mocz.

Kiedy należy udać się do lekarza? Co powinno nas zaniepokoić?

Oddawanie bardzo często moczu – jest częstym objawem zakażenia dróg moczowych. Szczególnie u kobiet niedobór hormonów płciowych zwiększa predyspozycję do infekcji. Jest to też typowy objaw przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn oraz objaw pojawiający się również w zdekompensowanej cukrzycy oraz zaostrzeniu objawów niewydolności serca. Częste oddawanie moczu jest również efektem działania leków moczopędnych.

Obecność krwi lub skrzepów krwi  w moczu wymaga zawsze poszerzenia diagnostyki. Czasem wynika  z obecności infekcji, kamicy nerkowej lub zbyt dużej dawki niektórych leków. Szczególnie u palaczy tytoniu może być objawem niepokojącym –  może być objawem gruczolaka lub procesu rozrostowego.

O nerki trzeba dbać całe życie, by służyły nam jak najdłużej. Zaprzestanie palenia (dym tytoniowy to 40 tysięcy toksyn), wypijanie 1400-1500ml płynów na dobę, regularne oddawanie moczu, noszenie przewiewnej  i oddychającej bielizny, ochrona przed wyziębieniem i przegrzaniem sprzyja naszemu zdrowiu i chroni nerki przed infekcją. 

W zdrowym ciele zdrowe nerki! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *