
Nadmiar technologii szkodzi.
Przepiękny ma Pani telefon – pochwaliłam Starszą Panią zbliżającą się wiekiem do cyfry 95. Telefon miał duże klawisze i funkcje wybierania konkretnych osób, aby się połączyć bez wybierania i szukania numeru telefonu.
NIE JESTEM ZADOWOLONA !!! wykrzyknęła Chciałam mieć TABLET!
Powiedziałam komu trzeba, będzie tablet dla Seniora…. Serio.
Tymczasem wchodzę do przedziału w pociągu, a tam w ciemności siedzi 5 osób wpatrzonych w swoje ekrany. Zapytałam, czy możemy oświecić światło, bo STAROMODNIE chciałabym poczytać książkę. Prawdziwą z papieru. Zdziwienie współpasażerów duże.
Kiedy czytamy po ciemku, oczy męczą się szybko, niebieskie światło monitora źle oddziałuje na siatkówkę. Czytanie z bliskiej odległości powoduje stałe napięcie struktur oka odpowiedzialnych za akomodację.
Gdy głowa jest stale pochylona do przodu, napinają się więzadła przykręgosłupowe, wielogodzinne siedzenie z nosem w tablecie lub komórce, sprzyja zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa, dyskopatii szyjnej i zespołom bólowym kręgosłupa i głowy.
Słuchanie głośnej muzyki , uszkadza słuch i nie jeden nastolatek ma narząd słuchu w wieku 80 latka. A przykładanie do ucha pola magnetycznego w czasie długiej rozmowy telefonicznej podgrzewa tkanki mózgu do 45 stopni.
Trzeba korzystać z tych dobrodziejstw z głową. Dosłownie.
Jeżeli zadbamy o oczy, wzrok, kręgosłup… będą ma służyć i służyć.
Przewrotnie można powiedzieć nie daj się postarzać przez technologię!
Może Ci się spodobać

Pandemia pandemią, a starsi ludzie chorują na swoje choroby. Jak funkcjonować w domu?
19 kwietnia 2020
Wszystko, co ważne.
6 lipca 2020