geriatria,  opieka w domu

Kobieta jest jak twierdza upada, ale się nie poddaje.

“Kobieta jest jak twierdza: upada, ale się nie poddaje.” Tak podsumował kilka lat temu wykład na temat upadków, wygłaszany na zebraniu Polskiego Towarzystwa Geriatrycznego Pan Profesor.

Trafnie, bo akurat byłam zmuszona zmienić pracę.

Codzienność jest mniej kolorowa.

Każdego dnia na SOR trafia osoba po 60 roku życia, której z powodu złamania szyjki kości udowej nagłe zawalił się świat. Dosłownie.

Nierozpoznane i nieleczone złamanie prowadzi do kalectwa. Jest główną przyczyną zgonów osób w starszym wieku w wyniku urazu. Przebywanie na ziemi dłużej niż godzinę po upadku, dwukrotnie zwiększa ryzyko zgonu. Nieleczone operacyjnie złamanie, zwiększa istotnie ryzyko zgonu pacjenta z powodu unieruchomienia w łóżku. 

Z unieruchomieniem wiąże się ryzyko rozwoju zakrzepicy żylnej i zatorowości płucnej, ryzyko poważnych infekcji dróg oddechowych i dróg moczowych. Unieruchomienie powoduje zanik mięśni, rozwój odleżyn oraz zwiększa ryzyko rozwoju depresji.

Najczęściej przyczyną złamania jest niskoenergetyczny uraz u osoby, która ma osteoporozę.  Może dotyczyć szyjki kości udowej lub trzonów kręgów.

Bolesny uraz, odbierający samodzielność.

Osteoporoza powoduje zmiany w składzie i gęstości kości, w postaci ubytku macierzy kości, co prowadzi do osłabienia jej twardości i zwiększenia ryzyka złamania w trakcie niewielkiego urazu, upadku z wysokości ciała. Leczenie osteoporozy hamuje ubytek kości i zapobiega złamaniom.

Przyjmowanie sterydów, palenie tytoniu, nieprawidłowa funkcja tarczycy, brak suplementacji wapnia i witaminy D3 u osób z osteopenią, zwiększają ryzyko złamania. Zwłaszcza u osób z małą masą kośćca.

Aktywność fizyczna, spożywanie nabiału i produktów bogatych w wapń i witaminę D3, ma działanie ochronne. Podobnie jak odpowiednia rehabilitacja: wzmocnienie odruchów postawnych, ćwiczenie gibkości, ćwiczenia równowagi, nauczenie się jak upadać i jak wstawać z upadku. Warto wykonać densytometrię, zmienić codzienne nawyki. Zadbać o właściwe obuwie. Ćwiczyć. Leczyć osteoporozę.

Nie warto czekać, aż upadek całkowicie i nieodwracalnie zmieni życie Seniora i jego opiekuna, czasem na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *