
Kim jest pacjent geriatryczny?
Choć świadczenia geriatryczne dedykowane są w Polsce osobom, które ukończyły 60 rok życia, nie oznacza to, że każda osoba w tym wieku jest pacjentem geriatrycznym.
W okresie wczesnej starości tj między 60 a 74 rokiem życia, rzadko spotyka się osoby niesprawne lub schorowane. W okresie starości późnej tj między 75 a 89 rokiem życia, częściej Seniorzy wymagają wsparcia geriatry, podobnie jak osoby długowieczne, które ukończyły 90 lat.
W wyniku procesu starzenia się gromadzą się w organizmie człowieka zmiany w budowie tkanek i narządów, które w okresie zdrowia nie powodują zaburzeń w funkcji organizmu. W sytuacji stresu, choroby, urazu zmniejszają one natomiast możliwości adaptacji do nowej sytuacji, ograniczają zdolność do naprawy tkanek.
Jest to przyczyną innego obrazu klinicznego choroby u osób starszych.
Przykładowo większość osób w podeszłym wieku nie ma podwyższonej temperatury i nie kaszle w przypadku infekcji dolnych dróg oddechowych. Zwykle choroba manifestuje się przyspieszeniem częstości skurczów serca, dusznością. Często również występuje pogorszenie sprawności funkcjonalnej, polegająca na tym, że Senior nie jest w stanie wykonać zwykłych dla niego czynności dnia codziennego – przygotować posiłku, wykąpać się, ubrać. Częściej pojawiają się trudności w samodzielnym poruszaniu się i upadki.
Poważnym objawem jest wystąpienie majaczenia czyli obecności zaburzeń świadomości, koncentracji i uwagi, którym często towarzyszą objawy pobudzenia psychoruchowego (pacjent może widzieć lub słyszeć rzeczy, których nie ma) lub nadmierna senność (występująca w majaczeniu hypokinetycznym). Co ciekawe, objawy te mają zmienne nasilenie w ciągu dnia, mogą dominować w godzinach popołudniowych lub wieczornych.
Pacjent geriatryczny to osoba, która z uwagi na występowanie wielu schorzeń, przyjmowanie wielu leków, jest zagrożona pogorszeniem sprawności funkcjonalnej i wystąpieniem wielkich zespołów geriatrycznych, o których była już mowa w poście: ,, Czym zajmuje się geriatria?”.
Według definicji WHO pacjent geriatryczny to osoba, która ukończyła 60 rok życia, zwykle w okresie późnej starości z wielochorobowością ( tj mającą co najmniej 3 przewlekłe problemy zdrowotne), która z racji wieku lub współistniejących chorób zagrożona jest nagłym pogorszeniem stanu zdrowia lub zgonem.
Geriatria zajmuje się zarówno osobami zagrożonymi pogorszeniem sprawności, jak i osobami, które z racji wieku chorują w odmienny niż osoby młodsze sposób lub mają choroby typowo występujące w tym wieku.

Do dzieła! Ruch to zdrowie!

Do dzieła...
Może Ci się spodobać

Serio?
10 sierpnia 2020
Czy wiecie czemu robię w domu jogurt z niepasteryzowanego mleka i zakwaski?
27 kwietnia 2021