geriatria,  zdrowie

Jak zorganizować opiekę nad chorym Seniorem w domu? 10 rad geriatry.


1.     Warto oddzielić chorego od innych osób starszych lub schorowanych, aby i one nie zachorowały. 

2.     Warto zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność pomieszczeń, gdzie przebywa chory. Chłodniejsza temperatura około 21 stopni lub 2-3 stopnie mniej, niż zwykle oraz wilgotność powietrza 50-70 % ułatwia oddychanie. Wietrzymy pomieszczenia, kiedy nie ma w nich chorych, lub po ich właściwym ubraniu. 

3.     Nie należy robić ciepłych inhalacji, ani przegrzewać chorych, bo sprzyja to dalszemu rozwijaniu infekcji i zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych i odleżyn u osób leżących.

4.     Ubranie pościel powinno być i ciepłe i przewiewne. Bawełniana bielizna i pościel wchłania dobrze pot. 

5.     W infekcji pacjent traci więcej wody, warto podawać często ciepłe płyny lub herbatki w małych porcjach. Trzeba zachować ostrożność w czasie karmienia i pojenia, bo osłabiony pacjent ma większe ryzyko zakrztuszenia się. Szczególnie pacjenci po udanych mózgu, z chorobą Parkinsona lub zaawansowanym otępieniem,  mogą wymagać pomocy w przyjmowaniu posiłków i leków. Nawet jeżeli wcześniej sobie dobrze radzili. 

6.     Warto podawać lekkostrawne posiłki, unikać słodyczy, które obniżają odporność. Pacjent zwykle ma gorszy apetyt. Nie ma co forsować przyjmowania  posiłków, ważne żeby chory przyjmował płyny. 

7.     Należy unikać popularnych preparatów na grypę. Zawierają pochodne efedryny, które mogą powodować pobudzenie.

8.     W okresie przeziębienia pacjent może być mniej sprawny ruchowo. Może wymagać więcej pomocy w czynnościach higienicznych, przemieszczaniu się i codziennym funkcjonowaniu. Unikajmy forsowania i treningów w obawie, że będzie mniej sprawny. Na to przychodzi czas, gdy senior poczuje się już lepiej, gdy jest silniejszy i ma lepszy apetyt. 

9.     Warto zadbać o gimnastykę oddechową. Puszczanie baniek mydlanych lub dmuchane rurką do szklanki wody jest wystarczające. Podobnie jak oklepywanie pełna dłonią zaokrągloną w łódkę, tak aby pojawił się głuchy dźwięk w czasie oklepywania. Nie oklepujemy pacjentów z osteoporozą,  po operacjach kręgosłupa lub jego złamaniach oraz długo przyjmujących sterydy. 

10.  Odrobina empatii, drobne przyjemności i dużo cierpliwości i zawsze zrozumienia są mile widziane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *