
Infekcja dróg oddechowych u Seniorów – kilka faktów.
Kiedy Senior choruje na zapalenie oskrzeli lub płuc – w powietrzu wisi katastrofa.
Naprawdę myśli Pani, że Mama ma zapalenie płuc?
Pyta zatroskany syn chorej.Chora leży nieprzytomna, oddycha płytko i szybko. Nie można jej dobudzić. Robi się sina.
Jestem pewna, dzwonimy po karetkę – odpowiadam.
Osoby starsze i schorowane, zwłaszcza jeżeli nie wychodzą z domu, nie mają na co dzień kontaktu z infekcjami, z wyjątkiem tych ,,dostarczonych ” przez opiekunów i członków rodziny. Nagle narażenie na zimne powietrze, przegrzanie i nadmierny wysiłek fizyczny np. w trakcie wyjść do lekarza lub odwiedzin, sprzyja wystąpieniu infekcji.
Infekcje dolnych dróg oddechowych mogą być niezauważone przez opiekunów. Osoby starsze rzadko mają typowe objawy: zwykle nie mają gorączki, a czasem w miejscu duszności, pojawia się pogorszenie kontaktu i znaczne osłabienie. Osoby, które w miarę były samodzielne, stają się niesamodzielne. Gorzej się poruszają, często upadają, nie pamiętają o przyjmowaniu płynów i leków. Pojawić się mogą omamy: pacjent widzi osoby, rzeczy, których nie ma.
Kiedy objawy infekcji są łagodne i przebieg zakażenia pozwala na pobyt w domu, warto unikać pobytu w szpitalu. Niestety czasem błahe infekcje przeradzają się z zapalenie płuc. Nasila się wówczas duszność i przyspiesza tętno. Stan pacjenta może szybko się pogarszać i wymagać pilnej hospitalizacji, ponieważ może pogarszać się funkcja płuc i serca chorego.
Większość infekcji przenosi się drogą kropelkową. Kiedy opiekun wraca do domu lub pojawiają się goście w pierwszym rzędzie zadbajmy o mycie rąk. Domownicy po powrocie z pracy, szkoły lub zatłoczonych miejsc, przebierają się w ubrania domowe. Zmniejsza to kontakt z wirusami i bakteriami.
Mycie rąk przed wejściem do schorowanego seniora to zawsze standard. Podobnie jak ograniczenie kontaktu z osobami chorymi na infekcje wirusowe.
Wczesną jesienią warto pomyśleć o skorzystaniu ze szczepień przeciw grypie. Choć osoby starsze nie zawsze wytwarzają odpowiedź na szczepienie to zwykle chorują lżej. Szczepionka zmniejsza ryzyko ciężkich powikłań grypy i zgonu z jej powodu.
Sezon infekcji trwa. Nie poddajemy się.
Wszystkim opiekunom życzę dużo sił i wytrwałości. Byle do wiosny…

Transport lokalny, a zakres globalny.
Może Ci się spodobać

Nadmiar technologii szkodzi.
12 stycznia 2020
Wczesna edukacja wydłuża życie dzieciom i skraca rodzicom.
2 kwietnia 2020