dieta,  geriatria,  zdrowie

Ile lat ma Twoja skóra?

„Czas upływa, a my starzejemy się niepostrzeżenie” mawiał Owidiusz.

Pierwsze oznaki starzenia pojawiają się u człowieka w wieku około 35 lat. Zwykle dostrzegamy je na skórze. To przebarwienia i zmarszczki mimiczne twarzy. Skóra na dłoniach staje się grubsza i jej struktura powierzchni staje się bardziej widoczna. 

Dzieje się tak dlatego, że jest ona najbardziej narażona na działanie czynników atmosferycznych: wiatru, wilgotności powietrza, nasłonecznienia, smogu. 

Stan skóry jest też zależny od naszej diety, ilości przyjmowanych płynów i stylu życia. 

Skóra to wyjątkowy narząd. Ma około 2 metry kwadratowe. To bariera, granica ciała, ciągle w gotowości do obrony. Nasz organizm pokryty jest dywanem splecionych drobnych naczyń krwionośnych, w których przepływająca krew nadaje jej kolor. W jej obrębie miliardy komórek układu odpornościowego przemieszcza się w poszukiwaniu intruzów (bakterii, wirusów, grzybów i cząstek nieożywionych). Stale z jej powierzchni paruje woda, nawet do 500 ml na dobę. 

To mikrokosmos, w którym w płytkim jeziorze tłuszczów i wody, poruszają się płaty złuszczonych keratynocytów,  nurkują się ławice bakterii, skrzypią zmieniając swoje położenie włosy w mieszkach włosowych, a raz po raz wybuchają gejzery potu i wodospady sebum. 

Z wiekiem skóra staje się cieńsza, bardziej podatna na urazy i infekcje.

Wydziela mniej potu, co zwiększa ryzyko przegrzania w upalne dni, a zapach potu zmienia się pod wpływem przyjmowanych leków. Ponieważ skóra wydziela mniej sebum (mieszaniny tłuszczów), a zakończenia nerwowe są bardziej odkryte, problemem może być jej przesuszanie i świąd. 

Skóra zmienia się pod wpływem działania przewlekle stresu. Przewlekłe wydzielany kortyzol obkurcza naczynia krwionośne, powodując nie tylko jej zblednięcie, ale też  gorsze odżywianie, co wpływa na stan włosów i skóry. 

Zdecydowanie źle wpływa na stan skóry odwodnienie i nadmiernie narażenie na promienie słoneczne. Czyni spustoszenia w skórze, uszkadza strukturę kolagenu i elastyny, zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów. 

Ochrona skóry jest ważna w każdym okresie życia. 

Zatem czy nie jest już czas, by wypić szklaneczkę wody?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *