aktywność fizyczna,  geriatria,  zdrowie

Ile lat ma Twój kręgosłup?

W trakcie konsultacji geriatrycznych w szpitalu, wykonywałam skalę VES13.

Jest to skala służąca do oceny sprawności funkcjonalnej i przy okazji ryzyka upadków.  Jest też testem do kwalifikacji do całościowej oceny geriatrycznej. Jednym z elementów oceny jest wiek pacjenta.

Pytam się miłej starszej Pani ile ma lat. Szybka odpowiedź.

“Sądzę, że więcej niż 18. Ale boli mnie kręgosłup, więc chyba około 100.”

Z wiekiem zmniejsza się stan uwodnienia dysków, które niczym poduszki amortyzują wstrząsy i obciążenie kręgosłupa. Powoduje to, że z wiekiem obniża się wzrost, nawet o 8 centymetrów.

Z wiekiem narasta również proces demineralizacji kości i ubywa tkanki kostnej w trzonach. Niestety brak aktywności fizycznej przyspiesza ten proces.

Niewiele jest osób, które nigdy nie bolał kręgosłup. Często daje się we znaki osobom nie tylko pracującym fizycznie, ale też wszystkim, którzy o niego nie dbają. Niewłaściwie dobrane obuwie, podnoszenie i przenoszenie ciężarów w niewłaściwy sposób, nadmiar kilogramów powoduje nadmierne przeciążenie kręgosłupa, podobnie jak sport wyczynowy. Prowadzi to często do rozwoju zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, głównie w odcinku szyjnym i lędźwiowym, bo te odcinki są najbardziej mobilne.

Przebudowa trzonu kręgu i jego wyrostków prowadzić może do ucisku na włókna nerwowe i pojawienie się bólu.

Brak aktywności fizycznej sprzyja zespołom bólowym, ponieważ nadmierne usztywnienie mięśni przykręgosłupowych i powięzi ogranicza ruchomość kręgosłupa i sprawia ból. Niewłaściwa postawa ciała w czasie stania, chodzenia, siedzenia, brak doboru wysokości krzeseł i blatów roboczych do wzrostu, obuwie o sztywnej podeszwie latami niekorzystnie oddziaływają na układ ruchu. 

Kręgosłup jako podpora dla mięśni, głowy, klatki piersiowej i miednicy mniejszej ciężko pracuje, całe życie. Kiedy pojawia się ból zwykle potrzebne są zabiegi fizjoterapii i właściwa rehabilitacja poprzedzone odpowiednią oceną układu ruchu. Stałe przyjmowanie leków przeciwbólowych jako jedyny sposób na radzenie sobie z bólem, nie wystarczą. Potrzebne są właściwe ćwiczenia, nauka podnoszenia ciężarów, zdrowe nawyki i właściwa dieta bogata w wapń i białko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *