geriatria

Hormony życia, hormony starzenia.

W każdym momencie życia człowieka toczy się gra hormonalna. Organizm wydziela szereg hormonów, które wpływają na funkcję tkanek i komórek. Od ich właściwej funkcji zależy zdolność do przeżycia infekcji, urazu, możliwość gojenia się ran i utrzymanie funkcji poznawczych. 


Do szczególnie istotnych hormonów należy tyroksyna – hormon tarczycy, kortyzol i mineralokortykoidy – hormony nadnerczy, parathormon – hormon przytarczyc oraz insulina wydzielana przez trzustkę. Dobra starość jest możliwa dzięki właściwej funkcji tarczycy i nadnerczy. 


Tarczyca i jej hormon tyroksyna wpływają na gospodarkę energetyczną komórek. Niedoczynność tarczycy u osób w starszym wieku powoduje zaburzenia koncentracji i uwagi, pogorszenie pamięci krótkotrwałej, spowolnienie i ospałość. Może również nasilać objawy niewydolności serca. Częściej w przypadku nadczynności tarczycy występuje jadłowstręt, majaczenie i biegunki. Funkcja tarczycy jest tak ważna, że każda osoba po 60 roku życia powinna oznaczać TSH raz do roku


Kortyzol i mineralokortykoidy produkowane przez nadnercza wpływają na funkcję układu krążenia i metabolizm. Niedoczynność nadnerczy sprzyja występowaniu infekcji, niskich wartości ciśnienia tętniczego, osłabienia, pogorszenia sprawności oraz niskich wartości glikemii (stężenia cukru). Często niedobór hormonów nadnerczy ma charakter jatrogenny, gdy zbyt szybko redukowana jest dawka sterydu przyjmowania leczniczo. 


U 1% osób starszych występuje nadczynność przytarczyc. Może mieć charter pierwotny związany z obecnością gruczolaka wydzielającego parathormon lub towarzyszyć istotnym niedoborom witaminy D3. Nadczynność przytarczyc nasila rozwój osteoporozy, powoduje wzrost wartości ciśnienia tętniczego, przeciążenie układu krążenia, nasila chorobę wrzodową żołądka oraz powoduje napady lęku, czasem majaczenie. 


Z wiekiem narządy układu dokrewnego staja się mniejsze, nieznacznie mniej wydzielają hormony, ale pracują prawidłowo.

Występowanie zaburzeń hormonalnych ma charakter chorobowy, zwiększa ryzyko upadków i zespołu słabości oraz ryzyko utraty sprawności.  

komentarze 2

  • Daniel

    Hormony tarczycy – bo tak nazywa sie te trojke – zapewniaja odpowiednie dzialanie wszy-stkich tkanek i narzadow oraz pobudzaja organizm do aktywnosci zyciowej. Tarczyce natomiast, za pomoca produkowanego przez siebie TSH, pobudza do pracy przysadka mozgowa. Co istotne, jednym z najwazniejszych pierwiastkow, niezbednym do syntezy hormonow tarczycy jest jod. Jezeli w organizmie wystepuje jego nadmiar lub niedobor, wowczas pojawiaja sie problemy zdrowotne.

  • Alex

    Gruczol tarczowy jest to niewielki narzad w ksztalcie motyla, polozony przed tchawica, pelniacy wazna role w regulowaniu wielu funkcji organizmu. Produkuje i uwalnia do krwioobiegu hormony tarczycy, ktore reguluja metabolizm organizmu. Hormony te sa niezbedne do prawidlowego funkcjonowania wszystkich tkanek i narzadow w organizmie. Umozliwiaja efektywne wykorzystywanie przez organizm zapasow energii, co pozwala utrzymac prawidlowa cieplote ciala i prace miesni. Co to jest niedoczynnosc tarczycy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *