geriatria,  opieka w domu,  zaburzenia pamięci

Geriatria praktycznie. Odpowiedzi na pytania opiekunów Pacjentów z otępieniem. Jak radzić sobie na co dzień.

„Szukam rad i pomysłów od osób które miały do czynienia z podobnym schorzeniem co mój ojciec.
Mimo w miarę młodego wieku – 68 lat nie idzie się z nim już porozumieć. Nie można normalnie porozmawiać. Mówi swoim językiem. Chodzi po domu, przestawia różne rzeczy, nie reaguje na prośby przy ubieraniu w stylu podnieć nogę. Samodzielnie nie jest w stanie nic zrobić łącznie z wizytą w ubikacji. Obecnie zażywa Exelon, największą dopuszczalną możliwą dawkę. 
Szukam krótko mówiąc dobrych rad i praktyk od osób które mają doświadczenie.”

Z Pana opisu może wynikać, że zaburzenia pamięci są u Pana taty umiarkowane, możliwe że na granicy głębokich. Prawdopodobnie uszkodzona jest funkcja rozumienia mowy. W takiej sytuacji najlepiej jest używać pojedynczych zdań, robiąc przerwę, powtórzyć to samo zdanie. Ważny jest ton głosu ponieważ długo pacjenci rozumieją barwę i zabarwienie emocjonalne głosu. Jeżeli będzie Pan zdenerwowany lub zagniewany, chory skupi się na tej emocji i wycofa się. 

Przykładowo: ma połknąć tabletkę: podchodzimy z tabletką i spokojnym głosem mówi Pan: Jest rano. pauza. To pora na twoje leki Tato. pauza. Tu mam tabletkę. pauza. Tę tabletkę trzeba połknąć. pauza. Połykamy. pauza, Proszę popij wodą tę tabletkę. pauza. Świetnie Ci idzie baranie leków. 
Konieczne jest osadzanie go w czasie i miejscu to zmniejsza ryzyko majaczenia oraz osadza do w rytmie dnia.
Tato nie rozumie już prawdopodobnie złożonych zdań. 

Odnośnie czynności higienicznych: warto zabezpieczyć Tatę w zakładane pieluchomajtki. Można ponownie wyuczyć chorego używania ubikacji, ale wymaga to cierpliwego wyprowadzania go do ubikacji co dwie godziny oraz zawsze po posiłku. Zwykle na tym etapie choroby po zjedzeniu posiłku będzie stolec. (mechanizm odhamowania korowego). Potrzeba dużo cierpliwości, pozytywnego nastawienia. 

Odnoście leczenia: warto sprawdzić TSH czy nie ma zaburzeń funkcji tarczycy, oraz B12 czy nie ma niedoboru tej witaminy. Są to przyczyny odwracalne, które nasilają otępienie. Zależenie o wyników w ocenie MMSE, można spróbować włączyć preparat memeantyny- musi o tym zadecydować lekarz. Trzeba wykluczyć, czy nie ma przeciwwskazań do tego leku. Warto zwrócić uwagę na poziom cukru we krwi, wartości ciśnienia, stan nawodnienia. Można też skorygować schemat leczenia, ale nie zrobi tego nikt zaocznie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *