
Dlaczego starość nie ma wieku?

Dlaczego niektórzy ludzie są jakby starsi od środka? Zapytał ostatnio Pan Prezes.
Czasem spotykamy osoby, które wyglądają na więcej lat niż wynika to z ich wieku kalendarzowego. Wiek kalendarzowy określany jest też jako wiek chronologiczny, oznacza wiek wynikający z daty urodzenia. Tempo starzenia jest tylko w 20-25% zależne od genów. Jeżeli krewni – dziadkowe, rodzicie, rodzeństwo żyją długo, to prawdopodobieństwo długiego życia ich krewnych jest większe. Często jednak współistnienie przewlekłych chorób, stanów zapalnych, brak aktywności fizycznej i nieodpowiedni styl życia przyspieszają proces starzenia.
Wiek biologiczny to wiek wynikający z wieku poszczególnych narządów i tkanek, w których zachodzi szereg zmian wstecznych. Zmiany te to między innymi: zmniejszenie objętości i przebudowa struktury tkanek ze zwiększeniem odkładania tkanki łącznej w ich obrębie. Może to wpływać na mniejszą zdolność do gojenia się, regeneracji komórek oraz radzenia sobie organizmu z większym obciążeniem w przebiegu choroby lub urazu.
Wiek psychiczny to subiektywne odczuwanie siebie i wewnętrzne poczucie, ile dana osoba ma lat. Człowiek starzeje się w 3 płaszczyznach: biologicznej, psychologicznej i społecznej. Nie zawsze w tych trzech płaszczyznach proces starzenia rozwija się równomiernie.
Można zapobiegać przyspieszeniu procesu starzenia. Najistotniejsze są zmiany w stylu życia. Jest szereg czynników przyśpieszających starzenie:
- spadek aktywności fizycznej
- nieodpowiednie żywienie
- używki – palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, narkotyki
- przeciążenie układu nerwowego i zmiana środowiska
- izolacja społeczna, życie w samotności
- niedostatek rekreacji
Pojawiają się kolejne doniesienia o wpływie czynników środowiskowych na ekspresję genów człowieka. Dieta, używki, zanieczyszczenie środowiska wpływają na ekspresję genów odpowiedzialnych za regenerację materiału genetycznego, zdolność organizmu do naprawy komórek i tempo starzenia. Dlatego konsekwentnie wprowadzanie małych pozytywnych zmian w życiu codziennym: zmniejszenie kaloryczności diety, stawianie na jakość nie ilość pokarmów, zaprzestanie palenia tytoniu, ma istotne znaczenie.
Pamiętajmy, że w każdej chwili wpływamy na tempo własnego starzenia!


Święto europejskiej geriatrii

Dieta długowieczności
Może Ci się spodobać

Znużenie i przemęczenie. Nie tylko przedświąteczne.
12 grudnia 2019
Nowy Rok, wyściskaj wszystkie ważne dla siebie osoby!
1 stycznia 2020