
Budujemy tarczę ochronną. Drobnostki mają znaczenie. Co z witaminą D3? Część I.
,,Musimy jednak wytrwać i robić, co trzeba. Człowiekowi nie pozostaje nic innego.” Cathy LaGrow
U osób starszych obserwuje się częściej niedobór witaminy D3. Wynika to ze zmniejszonej możliwości produkcji i w przypadku osób stale pozostających w domu – braku ekspozycji skóry na słońce.
Witamina D3 jest niezbędna, ponieważ wpływa na cały metabolizm, ma szczególną rolę w gospodarce wapniowo- fosforanowej, wpływa korzystnie na odporność.
Witamina D3 to lek. Jakie są wskazania do jej stosowania?
1. Profilaktyka i leczenie niedoboru wit. D3.
2. Profilaktyka i leczenie krzywicy, osteomalacji, niedoczynność przytarczyc i rzekomej niedoczynność przytarczyc
3. Tężyczka hipokalcemiczna (ciężki niedobór wapnia).
4. Profilaktycznie w stanach złego wchłaniania.
5. Leczenie wspomagające w osteoporozie.
Witamina D3 – okiem geriatry:
1. Dawka profilaktyczna dla osoby starszej wynosi 800-1000 jednostek na dobę.
2. Suplementacja witaminy D3 u osób w podeszłym wieku trwa cały rok.
3. Witamina D3 wchłania się jedynie podawana z pokarmami tłustymi lub zawieranymi tłuszcze np. oliwę czy olej.
4. Należy pamiętać, że pokarmach, które spożywamy jest obecna witamina D3.
5. Osoby leżące, które nie potrafią obrócić się na boki, nie mogą otrzymywać dużych dawek witaminy D3. Grozi to odwapnieniem kości, objawiającym się bólami kostnymi i zwiększonym ryzykiem złamań osteoporotycznych.
6. Osoby otyłe, z prawidłową funkcją nerek powinny przyjmować większe dawki, dla osób młodszych sugeruje się dawkę 4000j. Ponieważ często jednak seniorzy nie mają możliwości okresowej oceny parametrów biochemicznych gospodarki wapniowej, należy być ostrożnym w stosowaniu wysokich dawek witaminy D3 przez dłuższy okres.
7. Należy zachować ostrożność w przypadku występowania zaćmy, ponieważ wysokie dawki witaminy D3 nasilają jej rozwój.
8. Nie należy podawać dużych dawek witaminy D3 osoba z niewydolnością wątroby.
9. U osób z niewydolnością nerek, po uzgodnieniu w lekarzem mogą zamiast witaminy D3 przyjmować alfadiol, ponieważ hydroksylacja witaminy D3 w nerkach jest w ich nerkach upośledzona.
10. Witamina D3 potrzebuje towarzystwa wapnia. Jest wiele pokarmów bogatych w wapń. Pamiętajmy, że wapń w tabletkach przyjmujemy po posiłku. U osób starszych przyjmowany bez posiłku i płynów, może spowodować podrażnienie lub zapalenie błony śluzowej żołądka. Senior może wówczas odmawiać jedzenia, co grozi odwodnieniem, zaparciami i rozwojem niedożywienia ( podobnie jest gdy przyjmujemy potas na czczo).
11. Witamina D3, zwłaszcza podawana w nadmiarze może nasilać niepokój i pobudzenie u osób z otępieniem, powodować zarówno biegunki jak i zaparcia.
Pamiętaj, że witamina D3 to lek, dlatego nie można jej brać w dużych dawkach, bez uzgodnienia tego z lekarzem prowadzącym. W okresie leczenia niedoboru witaminy D3 monitoruje się pod kontrolą lekarza stężenia wapnia, fosforu, fosfatazy alkalicznej, kreatyniny oraz co jest technicznie trudniejsze wydalania wapnia z moczem (na podstawie dobowej zbiórki moczu) w określonych odstępach czasu. Trzeba o tym pamiętać, zanim zaczniemy suplementować ją w dużych dawkach na własną rękę!
W kolejnym poście przedstawię interakcję witaminy D3 z innymi lekami oraz objawach jej przedawkowania.
Zapraszam do lektury!

,,A Ty jesteś taki młody, taki młody…”
Może Ci się spodobać

Piątkowy wieczór geriatrycznie.
11 lipca 2021
Dlaczego starość nie ma wieku?
27 września 2019