geriatria,  zdrowie

Choroba Parkinsona. Typowe objawy choroby.

Choroba Parkinsona to choroba mózgu, w której przebiegu dochodzi do uszkodzenia komórek dopaminergicznych, czyli takich, które w strukturach mózgu odpowiedzialne są za sprawność ruchową i szereg innych czynności ludzkiego organizmu. 

Komórki dopaminergiczne wytwarzają dopaminę. Substancja ta pobudza odpowiednie komórki do przewodzenia impulsu nerwowego, dającego sygnał poprzez szereg kolejnych nerwów, informację do mięśni, jak mają pracować. Kiedy komórki te ulegają uszkodzeniu pojawiają się objawy choroby Parkinsona. 

Są to: spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenie spoczynkowe, zaburzenia chodu i postawy. Przez cały okres trwania choroby objawy dotyczą tylko jednej strony ciała czyli są asymetryczne.

Spowolnienie ruchowe – bradykinezja, powoduje, że Pacjent porusza się i wykonuje wszystkie czynności wolno. Chory ma problemy z rozpoczęciem ruchu i z jego przyspieszeniem.

Drżenie ma charakter spoczynkowy, nie występuje w trakcie wykonywania ruchów. Drżenie zazwyczaj pojawia się w dłoni i ma charakter „ kręcenia pigułek” czy „liczenia pieniędzy”.  W chorobie Parkinsona, nie występuje drżenie głowy, może występować drżenie brody. 

Sztywność mięśniowa może objawiać się bólem, dyskomfortem podczas ruchów kończyny, trudności w pokonaniu oporu podczas ruchu. Zwykle dotyczy kończyn, może dotyczyć także mięśni tułowia i szyi, powodując pochylenie sylwetki do przodu. 

Niestabilność postawy powoduje poczucie zawrotów głowy, zaburzenia równowagi i upadki. 

Jeżeli występują powyższe objawy należy zgłosić się do lekarza neurologa. Badanie przez specjalistę, wykonanie badań obrazowych mózgu jest wówczas niezbędne. 

Choroba częściej dotyczy mężczyzn i występuje zwykle u osób po 60 roku życia, ale może wystąpić też wcześniej.  Jeżeli zauważyliście powyższe objawy u swoich bliskich warto nie czekać, aż objawy się nasilą i wcześniej podjąć właściwą diagnostykę i leczenie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *